1
2

3

Bağırsak İşlevini bozan yedi davranış Onları düzeltin

bağırsak bozan

15
Bağırsak İşlevini bozan yedi davranış Onları düzeltin
24 Haziran 2020 - 2:02
16
Bağırsak İşlevini bozan yedi davranış Onları düzeltin
Bağırsak İşlevini bozan yedi davranış Onları düzeltin

Bağırsak sıklıkla görmezden geldiğimiz tehlike işaretleri gönderir. Sağlığı bozulduğunda neler olduğunu nasıl dinleyebiliriz ve ona nasıl yardımcı olabiliriz. Tüm cevaplar takip ediyor

Bağırsaklarımız vücudumuzun işleyişinde önemli bir rol oynar. Enerji üretiminden hormon dengesine, iyi cilt sağlığına, zihinsel sağlığa ve toksinlerin giderilmesine kadar vücudumuzun önemli işlevlerini destekleyen gıdaların besinlerini emer.

Bağışıklık sisteminin yaklaşık% 70’inin bağırsağa dayandığını bilerek, sağlığınızın ne zaman sorun yaşadığını bilmek önemlidir.

Yayınladığı mesajlar nelerdir ve bir şeyin işleyişini bozduğunu anlamak için bize “ne” söyleyecektir?

1. Bağırsak hareketlerinde sabit bir frekans var mı?

Bağırsak hareketlerinin sıklığı tüm insanlar için yaygın değildir. Yiyeceklerin sindirim kanalından geçmesi genellikle altı ila sekiz saat sonra kalın bağırsağa ulaşır. Bu olmazsa, bir kabızlık sorunu olabilir. Diyetinize yeterince su içtiğinizden ve meyve ve sebze eklediğinizden emin olun.

2. İşlenmiş gıdalardan kaçının

İşlenmiş gıdalar gastrointestinal sistemin yüzeyinde, gıdanın emildiği yerden iltihaplanmaya neden olabilir . Özellikle, bağırsak onları “düşman” olarak tanır ve vücudun bir enfeksiyon gibi yiyecekle savaştığı inflamatuar bir yanıtı tetikler. Bütün meyveleri, sebzeleri ve işlenmemiş etleri yemeyi tercih edin.

3. Prebiyotikler arkadaştır

Prebiyotikler, probiyotikler için gıda görevi gören sindirilemeyen karbonhidratlardır. Sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olurlar ve soğan, sarımsak, kuşkonmaz, muz ve baklagillerde bulunurlar. Bağırsaktaki iyi bakterileri besler, mikrobiyomu zenginleştirir ve rahatsız bağırsak florasının etkilerini telafi ederler.

4. fermantasyon ürünleri Tüketmek

Prebiyotiklerle birlikte bağırsakta da probiyotiklere ihtiyaç vardır . Salamura sebzeler, başlangıçlar ve sıcaklık gibi fermente gıdaların yanı sıra kefir gibi içecekler, bağırsağın yiyecekleri parçalamasına ve bağışıklık sistemini geliştirmesine yardımcı olan mikroplar içerir. Bununla birlikte, buna alışkın değilseniz, mide rahatsızlıklarından kaçınmak için dikkatlice tüketin.

5. Kötü ruh hali sorun demektir

Sindirim fonksiyonunun zayıf olması, serotonin gibi nörotransmitterlerin daha düşük üretimiyle sonuçlanır (serotoninin% 95’i ince bağırsakta üretilir). Düşük serotonin seviyeleri kaygı, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunlarına yol açar. Diyetin iyileştirilmesi üzüntü, düşük ruh hali ve düşük enerji gibi semptomları hafifletebilir.

6. İhtiyacınız kadar uyku alın

Araştırmacılar, bağırsak sağlığını iyileştirmenin uykuyu etkileyip etkilemediğini görmek için bağırsak-uyku ilişkisini incelemeyi bırakmadı, ancak uyku kalitesinin bağırsak mikrobiyomu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir . Yeterli uyku kortizol seviyelerini azaltır ve bağırsaklara herhangi bir sorunla başa çıkması için zaman tanır.

7. yeme acele etmeyin

Yavaş çiğneme ve sindirim süreci için zaman vererek yemeğinizin tadını çıkarın. Yiyecekleri çiğneyerek tükürük üretimi aktive edilir ve vücudun geri kalanı sindirim sisteminin çalışmasının zamanı geldiğini gösterir.

Stresin bağırsaklarınızı etkileyebileceği ve rahatsızlık hissini artırabileceği de belirtilmiştir. Araştırmalar, meditasyonun bağırsak bozukluklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Bununla birlikte, bağırsaklarınızdan uzun süre semptomlarınız yoksa ve herhangi bir şişkinlik veya karın ağrısı yaşamıyorsanız, haberler iyidir.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.