1
2

3

Çatlak topuklar Sorunu çözmenin yedi yolu

Çatlak topuklar Sorunu çözmenin yedi yolu

15
Çatlak topuklar Sorunu çözmenin yedi yolu
24 Haziran 2020 - 12:42
16
Çatlak topuklar Sorunu çözmenin yedi yolu
Çatlak topuklar Sorunu çözmenin yedi yolu

Çok yaygın ve özellikle can sıkıcı bir problemde topuk mahmuzlarını etkileyen faktörler ve mevcut önleme ve tedavi yöntemleri

Çatlak topuklar çok yaygın bir sorundur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırma, yetişkinlerin% 20’sinin yaşamları boyunca en az bir kez yaşadığını göstermiştir. Sorun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir ve kadınlar öncülük eder.

Çatlak topuklar esas olarak cildin büyük kuruluğundan kaynaklanır. Çoğu insanın ciddiye almaması bir sorundur, ancak neden olduğu rahatsızlık oldukça şiddetli olsa da, özellikle çıplak ayakla yürürken. Çirkin olmasının yanı sıra, çatlamış topuklar alt ekstremitelerin sağlığı için tehlikelidir ve açıklıklar ve çatlaklar derin hale getirildiğinde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Bu nedenle, iyileşmemiz gerekmeden önce, sorunun ortaya çıkmasını veya kötüleşmesini önlemek için dikkatli davranmamız gerekir.

  1. Vücudunuzu nemlendirmeye özen gösterin. Diyetinizi geliştirin ve vitamin ve minerallerle vücudunuzu güçlendirin.
  2. Doğru ayakkabılar, deri ve anatomik seçin, böylece ayak içeri bastırılmaz ve nefes alabilir.
  3.  Topuklarınızı yumuşak tutmak için her gün ayaklarınıza dikkat edin. Ölü hücreleri temizlemek için banyonuzda pomza taşı kullanabilirsiniz. Ponza taşı pürüzlü ve sert cildi nazikçe temizleyerek cildi pürüzsüz ve yumuşak bırakır.
  4. Temiz ve kuru cilde nazikçe masaj yaparak günlük üre yenileyici krem ​​kullanın. İyileştikten sonra, sonucu korumak için kullanmaya devam etmeniz önerilir.
  5. Yatakta% 100 pamuklu çorap giyin.
  6. Sorunu eczacınızla tartışın.
  7. Sorun ciddi olduğunda bir uzman, ayak hastalıkları uzmanı, yardım isteyin. Uzman, tüm parametreleri dikkate alarak, aradaki boşluğu kaldıracak ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak özel ortezlerin uygulanması olan uygun talimatları verecektir.

Çatlamış topukların nedenleri nelerdir
1. Diyet. Dengesiz beslenme cildi etkilediği ve kurutduğu için önemli bir rol oynar, lekenin sertleşmesine, pürüzlenmesine, çatlaklara ve cildin açılmasına neden olur.
2. Diyabet, tiroid, egzama, sedef hastalığı, mantar gibi ciltte çatlaklara neden olabilen hastalıklar.
3. Artan ağırlık ve ayakta durma. Bacaklar kilo alımı ile yüklenen bacaklardır.
4. Yanlış ayakkabı seçimi. Anatomik olmayan bir ayakkabı, hatta yaz aylarında ayakları açıkta bırakan açık ayakkabıların kullanılması bu fenomene yol açan faktörlerdir.
5. Kalıtım
6. Yaş. Yaşlı insanlar sert ve çatlak topuklara sahip olma eğilimindedir, çünkü cilt büyüdükçe elastikiyetini ve bölgedeki yağları kaybeder ve ayağın “açılmasını” kolaylaştırı

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.