1
2

3

Çocuğu çevresindeki tehlikelerden nasıl koruyabilirim

çocuğunu koru

15
Çocuğu çevresindeki tehlikelerden nasıl koruyabilirim
24 Haziran 2020 - 21:50
16
Çocuğu çevresindeki tehlikelerden nasıl koruyabilirim
Çocuğu çevresindeki tehlikelerden nasıl koruyabilirim

Çocuklarımızı nasıl koruyacağız, onlara nasıl rehberlik edeceğiz, onlara nasıl güvenlik sağlayacağız ve etrafımızda gizlenen tehlikeler hakkında onlarla nasıl konuşacağız

Sıcak bir aile ortamında çocuklarımızı sevgiyle büyütüyoruz ve tehlikelerle dolu, “vahşi”, güvensiz bir dünyada yaşadığımızın farkına varmıyoruz. Çevremizde günlük olarak meydana gelen olaylar, şiddet ve suçun Yunan toplumunda büyük bir yüzdeye sahip olduğunu kanıtlıyor ve genellikle çocuk kaybolmalarına, adam kaçırmalara, tecavüzlere, soygunlara, cinayetlere, terörist saldırılara, şantaja işaret ediyor. ve diğer şiddet olayları. Çocuklarımızı nasıl koruyoruz , onlara nasıl rehberlik ederiz, onlarla çevremizdeki tehlikeler hakkında nasıl konuşmalıyız? Bay George Mimmis, STAY SAFE ve Raptor Krav Maga bize çocuklarımızı güvenliğini tehdit eden herkesten koruyabileceğimizi açıklıyor.

Her şeyin olabileceği ve korku ve öfke yaratan bir dünyada yaşıyoruz. Bunun hakkında ne yapabiliriz? 

Korku ve öfke . Bununla birlikte, zihni bulanıklaştıran ve sizi net bir şekilde düşünmenizi sağlamayan iki güçlü duygu, güvenli bir şekilde hareket eder. Korku ve öfkeye karşıyım. Tabii ki birisi hazır değilse ya da çocuklarınızla içinde yaşadığımız dünya hakkında konuşmazsanız olur. Ebeveynler ve çocuklarla konuşarak aradığım şey, beni okullara veya atölyelere davet ettiklerinde, korku duygusunu bırakmak, öfkeden kurtulmak ve kendimizi ve ailemizi olası herhangi bir senaryoya hazırlamaktır. paranoyak oluruz.

Kaçınız aile olarak tartışılan bir plan yaptı, “Birisi evinizi isterse ne yapacaksınız?” Bazılarınız bu düşünceyi ayrı ayrı yapmış olabilirsiniz, ancak yalnız yaşamıyorsunuz. Özellikle yukarıda bahsettiğim gibi sorular sorduğumda ailemin yüzlerindeki sürprizi tanıyorum. Birçok insan “Hadi anne, bize olacak mı?” Diye düşünüyor. veya “Eh, şimdi adam abartılıyor” veya “Yavaş yavaş, bütün aile ile askeri eğitimden geçmeyelim” ve daha ne kadar çok şey duydum… Biz Yunanlılar her şeyi bilme veya tepki vermeden önce tepki verme eğilimindeyiz… Bu değil İstenen. Mesele risk almak ve panikten hata yapmamaktır.

Toplum her zaman şiddet ve suç yaşadı, şimdi daha fazla, daha sık olaylar var ve eğer çocuk kaçırmalarını hesaba katarsak, esas olarak cinsel taciz ve reşit olmayanların tecavüzü , o zaman çocuklarımıza yaşlarına uygun bir şekilde konuşmalıyız. .

Hangi yaşta çocuklarla güvenlikleri hakkında konuşmalıyız?

Andan itibaren, bilinçaltında bile yer ve zaman duygusu yaşamaya başlarlar. Kalabalıkta büyük bir çocuk ya da ormandaki bir yetişkin kaybolacağından bebek yan odada “kaybolabilir”.

Bu nedenle, ilk adımdan itibaren, olumsuz tepki vermemek için bir sonraki odada “kaybolduğunda” önemlidir. Yürümeye başlayan çocuk dünyayı keşfeder, bu yüzden yönünü kaybettiğinde ve ağlamaya başladığında, onunla zaten içinde bulunduğun diğer odadan konuşuyorsun, güvence altına almak, oraya gitmek (normal yürüyüşle, koşmuyorsun), gözüne bakıyorsun , ona gülümseyin ve ona söyleyin: “Benimle gel, bulunduğum odaya, orada beni görebileceksin”. Hemen kucaklamıyorsunuz, amaç ona yolu göstermek ve sizi takip etmesine izin vermek.

Dışarı çıktığında, nereye gittiğini ona önceden açıklarsın. Nereye gidersen ne yapacaksın? Örneğin; bir kareye gidiyorsunuz, tartışmanız şöyle bir şey olmalı: “Bir sürü oyun ve bir sürü insanla birlikte büyük bir kareye gideceğiz. Oynamak için birçok çocuk olacak, ancak bilinmeyen çok sayıda yetişkin olacak, bu yüzden beni görebileceğiniz ve beni dinleyebileceğiniz yerde oynayacaksınız. Bir yetişkin size bir şey sormak için yaklaşırsa, anneme veya babama sormasını söyleyeceksiniz. Bir yetişkin size bir şey verirse, bir oyuncak veya çikolata olabilir, “Hayır, teşekkür ederim” diyeceksiniz. Ve eğer bir çocuk oyununu değiştirmek ve başka bir yere gitmek istiyorsa, önce gelip bana söyleyeceksin. “

Her gün çocuklarınızla ilk adımlarından panik olmadan sakin ve net bir sesle konuşacaksınız. Ona ne öğrettiğinize göre, üçüncü bir tarafça sorulan soruları temsil etmenize ve cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Çocuklar kurallarla düzgün büyürler, çünkü kurallar kendilerini güvende hissettirir ve onlarsız güvensiz hisseder.

Çocuklara diğer çocukların kaybolduğu veya kaybolduğu hikayeler veya olaylar anlatıyor muyuz?

Onları masal okuduğunuzda bunu birçok kez bilinçsiz bir şekilde zaten yapıyorsunuz. Ancak masalların harika kahramanları ve çocukları, özellikle de küçükleri, kahramanlarla özdeşleşir ve hikayenin anlamını veya mesajını kaybeder veya unutur. Bu yüzden onlarla konuşmalısın, masalın tüm hikayesi. Zamanınız olacak bir zaman seçeceksiniz, önce ona ne anladığını soracaksınız ve daha sonra ara vermeden iyi duyacaksınız. Hemen onunla dürüst ve sıkı bir şekilde konuşacak ve tüm sorularını cevaplayacaksınız.

Bunun ötesinde, çocuklar bir peri masalı değil, gerçek bir dünyada büyürler. Haberleri yüksek sesle okuyun (örn. “Meydanda bir çocuk eksik. Birisi çaldı”) ve sonra korkmuş veya öfkeli hissetmeden, okuduğunuz şey hakkında onunla konuşun. Gerçekler, belirli gerçekler ve basit kelime hazinesi ile birçok kez söylenenden daha kolaydır. Karıştırmak için detaylara ihtiyacımız yok, aslında ilgileniyoruz. Bu tartışmanın sonunda kuralları hatırlamanızı istiyorum.

” Anne, neden bu adam çocuğu veya başka birini öldürdü?”  Siz her zaman konuşmada istikrar ile, bu dünyada neyin ve kötü insanların olduğunu “not ederek” cevap verirsiniz.

Ayrıca, 3-4 yaşından dikkat edilmesi gereken başka bir şey, vücutlarının gerektiğinde ebeveynleri dışında ebeveynleri tarafından dokunulmasına izin verilmemesidir. Daha spesifik olarak, onlara selamlamak için elimizi veriyoruz, ancak herhangi bir yabancının bizi yanağından veya başka bir yerden öpmesine izin vermiyoruz. Aslında, çocuk şortları gibi bazı yerlerde, onlara kimsenin dokunmadığını açıklıyoruz.

Bir çocuğun kaybolması durumunda neyi bilmesi gerekir?

1. Ebeveynlerin adını ve cep telefonu numarasını bilin. 3 yaşın altındaki çocuklar, “Ailen ne diyor?” Adınızı ve adınızı bildiklerinden emin olun.

* 3 yaşına kadar olan bebekler ve küçük çocuklar melodileri ve şarkıları daha iyi ezberler. Böylece telefon numaranızı onlar için kolaylaştırır. Onlara şarkı söylemeyi öğretin. Başka bir yol mantıklı olarak oynamaktır, aynı zamanda telefonu ezberlemeye yardımcı olur.

2. Ebeveynten veya ona eşlik eden kişiden çıkarılmaz. Yetişkin yakınında güvende kalır. Çocuğun bir oyun değil bir sorumluluk olduğunu anlamasını sağlamak önemlidir. Onunla birlikte olan kişinin görüş alanında olmasını öğren. Görebiliyorsanız veya görebiliyorsanız (birden fazla ise) sizi gördüğünü doğrulayın.

* Çocuğa baktığınızda ve o kontrol edilen şeyden daha uzakta olduğunda, elinizi kaldırın ve ona aynı şeyi yapmasını öğretin. Geri dönmediğini görürseniz hemen müdahale edeceksiniz. Çocuğunuzun güvenlik sınırlarını öğretmek önemlidir. Raptor krav maga’nın kendini savunmasındaki yetişkin öğrencilerime söylediğim gibi, kırmızı ve yeşil çizgiler (güvenlik hatları) ayarlayın.

3. Kaybolursa, olduğu yerde durur ve bağırır. İlk anne ya da baba (teyze, büyükanne vb.). Kendisine eşlik eden yetişkinin adını bağırır (örneğin MAMA ANNA, BABA GIORGO)

* Çocukların bulundukları yerde durmaları önemlidir, çünkü hareket ederlerse onları bulmakta zorlanırlar. Ayrıca, çocuklarınıza NAME’inizi tüm güçleriyle tekrar tekrar bağırmasını öğretin.

4. Çocuklarla birlikte başka bir anne arıyorum. Önce bağırır ve bunu yaparken, anne-baba vb. Bulamazsa, çocuklu başka bir anne için olduğu yerden bakar. Bir mağazada kaybolursa, o zaman anne veya ona eşlik eden yetişkinin adını söyleyerek kasiyere yönlendirilir.

* Çocuklarınıza çocuksuz yetişkinlerden kaçınmayı ve çocuklu babaları değil çocuklu anneleri tercih etmeyi öğretin, çünkü çocukların güvenliği için küresel kurallara göre, istatistiksel olarak çocuklu anne en güvenli seçenektir. Ayrıca bir polisin yaklaştığını ve söylediğini görürse: MAMA MARIA’YI KAYDEDİM. TELEFON 69’dur…

5. Kaybettiği yerden uzaklaşmayın ve saklanmayın. Bakmaya başlamamalı çünkü durumu zorlaştıracağı kesin. Çocuk ne yapacağını zaten biliyorsa, korkuyla boğulma ve bir yere saklanma olasılığı daha düşüktür. Bu oldukça tehlikelidir, çünkü onu arayan ebeveynler için değerli zaman harcar.

* Çocukları korkutmadan eğitmek önemlidir. Onlara onlardan kurtulmanın tehlikeli olduğunu söyleyin, ancak ifadelerden kaçının: (örneğin, kaybolursanız bambu sizi yemeye gelir vb.)

Çocuğunuz kaybolursa ve onu bulursanız, tepkiniz olumsuz olmamalıdır. Bağırmazsın, onu suçlamazsın, onunla tartışmazsın, onu cezalandırmazsın. Ona ne kadar endişeli olduğunuzu söylüyorsunuz, panik yapmadan sakin bir şekilde onunla konuşuyorsunuz ve ona sizden uzakta birinin onu alabileceğini açıklıyorsunuz.

Çocuklar telefon cihazını kullanmak için 2-2.5 yaş ve üstü çocuklardan öğrenirler. Acil durum numaralarını numaralara kaydedin ve cep telefonunuzu ekleyin (örneğin 1 telefon, 2 polis, 3 EKAB vb.). Fotoğrafın tablosunda, çocuklarınıza polis (Acil Eylem) sayısının 100, 199’daki İtfaiye için, 166’daki ambulans için, cep telefonu numaranızı öğrendiklerini ve son listeye herhangi bir telefon numarası eklediğinizi öğretiyorsunuz. örneğin, akrabalar (büyükanne – çocuğu tuttukları büyükbaba), anaokulu, okul vb.

Yukarıdaki güvenlik kuralları ile erken yaşta büyürseniz, kaybolma şansının zayıf olduğunu bilin.

Çocuk kaçırma, taciz ve tecavüzlerinin çoğunun yakın çevrenizde olan insanlar tarafından yapıldığını asla unutmayın.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.