1
2

3

Erkek Kısırlığı Sorun nedir ve nasıl tedavi edilir

erkek kısırlık nedenleri

15
Erkek Kısırlığı Sorun nedir ve nasıl tedavi edilir
24 Haziran 2020 - 13:22
16
Erkek Kısırlığı Sorun nedir ve nasıl tedavi edilir
Erkek Kısırlığı Sorun nedir ve nasıl tedavi edilir

Erkek infertilitesinin nedenleri nelerdir ve infertil bir erkekte tedavi açısından neler yapılabilir

İnsan ırkı son derece verimlidir. Kadınlar hayatlarının ikinci yarısı kadar erken gebe kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Sanayileşmiş toplumlarda, kadınlar 20 ila 30 yaşları arasında tutuklanıyor, ancak son zamanlarda 40 yaş üstü kadınların yüzdesinde bir artış görüyoruz. Öte yandan, bir erkek yaşlı olana kadar çocuk sahibi olabilir. Bununla birlikte, üreme olgusu son derece karmaşıktır.

Kısırlık son yıllarda arttı mı, artmadı mı?

Toplumsal kaygı ve tartışmaya rağmen, esas olarak medya yoluyla, infertilitenin yıllar boyunca etkisi büyük ölçüde aynı kalmaktadır. İlk gebeliklerini deneyen çiftlerin yaklaşık% 15’i başarısız olmaktadır. Bir çift, en az bir yıl boyunca ücretsiz korunmasız temasa sahip olduklarında infertil olarak karakterize edilir. İleri 30’lu yaştaki çiftlerin% 33’ünün infertilite sorunları var ve bu gelişmiş ülkelerde bunun çiftin belirlediği mesleki takip ve hedeflerle ilgisi var.

Adam çiftin kısırlığından ne kadar sorumlu?

Yıllar önce, bir çiftin çocuk doğurma problemi olduğunda kadının sorumlu olduğuna inanmak gelenekseldi. Bugün istatistiklerden, bir erkeğin çiftin kısırlığından en az yarısı (% 50) sorumlu olduğunu biliyoruz. Erkek kısırlığının en yaygın nedeni, birçok erkeğin yeterli sayıda sağlıklı sperm üretememesidir.

Erkek kısırlığının nedenleri nelerdir?

Birincisi, konjenital (konjenital) veya belirli maligniteler veya radyasyon gibi edinilebilen hipofiz ve hipotalamik bozuklukların hormonal nedenleridir.

Ek olarak, testiküler nedenlerin (örn. Kriptorşidizm, yani testis veya testislerin skrotuma eksik inmesi) veya iltihaplanma (orşit, epididimit, vb.), Travmatik yaralanmalar, sistemik hastalıklar, sperm antikorlarının varlığı, spermatogenez ve varisli damarları etkileyen çeşitli ilaçlar. İkincisine gelince, özel bir söz buna değer, çünkü tüm erkeklerin yaklaşık% 20’sinde bulunur ve infertil erkeklerin% 40’ının sebebidir.

Kısırlığa neden olabilecek diğer nedenler, spermin kendisinin fonksiyonel bozukluklarıdır, örn. hareketliliğin azalması, mide ülserlerini, kortizonu ve anabolik steroidleri tedavi etmek için belirli ilaçları almak, sporcuların performanslarını, hatta nikotin ve sigara gibi sayıyı etkileyen bazı maddelere kullanımı ve bağımlılığını iyileştirmek için kullanıyor ve sperm motilitesi, esrar kullanımı, kokain ve alkol kullanımı.

Ek olarak, bazı antibiyotikler, C vitamini eksikliği, ürünlerde ve endüstrilerde kullanılan birçok toksik ilaç ve kimyasallar ve hatta aşırı fiziksel aktivite (ve özellikle egzersiz) ve zayıf beslenmenin kısırlıktan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Son olarak, infertilitenin nedenleri aşırı stres, hassas bölgeye çok yakın sıcak banyolar ve skrotum ve testisleri yüksek sıcaklıkta tutan çok sıkı iç çamaşırları olan giysiler, aynı zamanda cinsiyet, erektil disfonksiyon ve bozukluklardan çok gün uzak kalma boşalma (erken boşalma, gecikmeli veya zayıf boşalma).

İnfertil bir erkekte tedavi açısından ne yapılabilir?

Cerrahi tedavi ile ilgili olarak, ana rol, düşük morbidite ve çok yüksek başarı oranları ile varisli damarların düzeltilmesi ile oynanır. Metropoliten Mertziotis ve ekibi mikroskobik mikroskop kullanarak mikrocerrahi tekniğini uygular ve hasta aynı gün kliniği terk eder. Seminal vezikül ve epididim anastomozu için çeşitli teknikler de, semid ve epididimden mikrop almak için mikroskop yardımıyla mikrocerrahinin yanı sıra benzer problemleri düzeltmek için de uygulanabilir. Konservatif tedavi, antisperm antikorların tespit edildiği endokrinoloji ve immünoterapiyi içerir.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.