1
2

3

Filistinliler Türkiye ile EEZ anlaşması imzalamaya hazır

filistin türkiye haberleri

15
Filistinliler Türkiye ile EEZ anlaşması imzalamaya hazır
23 Haziran 2020 - 11:33
16
Filistinliler Türkiye ile EEZ anlaşması imzalamaya hazır
Filistinliler Türkiye ile EEZ anlaşması imzalamaya hazır

Filistin yönetimi komşu ülkenin büyükelçisine göre, “Türkiye ile münhasır bir ekonomik bölge üzerinde anlaşma imzalamaya hazır” dedi.

Böyle bir anlaşma Türkiye’nin Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz taleplerini artırabilir.

Elçi Filistin Otoritesi Türkiye ile bir deniz sınırı anlaşması müzakere etmeye ve doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar konusunda Ankara ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, röportajda Filistin’in Türkiye’nin Libya ile olan deniz sınırı anlaşmasını izleyebileceğini ve kendi anlaşmasını imzalayabileceğini söyledi.

 Aydınlık’a verdiği demeçte Mustafa , ” Türkiye ile ilişkilerimizi derinleştirecek ve münhasır ekonomik bölgelerle ilgili bir anlaşma içeren herhangi bir teklife açığız.  ” Dedi.

“Akdeniz’de de haklarımız var. Filistin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz paylarına sahip. Birlikte çalışmaya ve bir anlaşma imzalamaya hazırız “diye ekledi.

Gazze Şeridi ile Filistin topraklarının doğu Akdeniz boyunca bir sahil şeridi ve dolayısıyla Doğu Akdeniz’i talep etme hakkı var.

Mustafa, İsrail’in 1999 yılında kıyı kuşağının kuşatılmış kıyısından yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Gazze Şeridi’nde Filistin’in arama ve sondaj faaliyetlerini yürütme çabalarını sınırladığını söyledi.

İsrail ve Mısır’ın Gazze’yi sıkı abluka altında tutması ve sürekli çatışma ve tırmanma altında tutmasıyla, yaklaşık 30 trilyon galon gaz içerdiği tahmin edilen alan, keşfinden bu yana yaklaşık 20 yıldır uykuda kaldı.

Mustafa, “İsrail baskısı yüzünden gazdan yararlanamadık.” Dedi.

BM tarafından tanınan Türkiye ve Libya hükümeti, geçen Kasım ayında bölgedeki Yunan ve Kıbrıslı sondaj faaliyetlerini engellemek amacıyla doğu Akdeniz’deki deniz bölgelerini tanımlamak için bir işbirliği mutabakatı imzaladı.

Filistin ile yapılan bir anlaşma, Türkiye’nin Yunanistan’ın dar bir sahil şeridindeki faaliyetlerini azaltma beklentilerini en aza indirme çabalarını daha da güçlendirebilir.

BM deniz hukukuna göre, kıyı devletleri kıyılarından 320 kilometrelik deniz alanı alma hakkına sahiptir, burada “münhasır ekonomik bölge” (EEZ) ilan edebilirler ve doğal kaynakları keşfetme ve kullanma hakkına sahiptirler.

Bununla birlikte, Doğu Akdeniz’in içi boş şekli nedeniyle, her ülkenin talep edebileceği bölgeler arasında, müzakere ve uzlaşmalar gerektiren çakışma vardır.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.