1
2

3

Gebelik Düşük yapma riskini artıran faktör

gebelik düşük nasıl anlaşılır

15
Gebelik Düşük yapma riskini artıran faktör
24 Haziran 2020 - 4:37
16
Gebelik Düşük yapma riskini artıran faktör
Gebelik Düşük yapma riskini artıran faktör

Hafta boyunca bir veya daha fazla gece vardiyasında çalışan kadınlar için araştırmalar, düşük yapma riskinin arttığını gösteriyor

Mesleki ve Çevresel Tıp’ta yayınlanan yeni bir Danimarka bilimsel çalışması , hafta boyunca iki veya daha fazla gece vardiyası çalışan kadınlarda hamilelik sırasında düşük yapma riskinin önemli ölçüde arttığını iddia ediyor .

Bispeberberk & Frederiksberg Hastanesi Mesleki ve Çevre Tıbbı Bölümü’nden Dr. Louise Melenberg Bergtrup liderliğindeki araştırmacılar, haftada en az iki kez istihdam edilen 22.744 kadına ilişkin verileri analiz ederek, sekiz haftalık hamilelikten sonra Hiçbir gece çalışmayanlara kıyasla, önümüzdeki hafta içinde% 32 düşük yapma riski.

Hamileliğin sekizinci haftasından önce gece çalışması ve düşük yapma arasındaki ilişkinin o kadar net olmadığı, bu haftadan sonra hem hamile bir kadın tarafından hafta boyunca yapılan gece vardiyalarında hem de art arda gece vardiyalarında düşük yapma riskinin arttığı belirtilmektedir. kaymalar.

Bu sürece dahil olan biyolojik mekanizma esas olarak melatoninin azaltılması ile ilgilidir. Geceleri çalışan kadınlar biyolojik “saatlerini” (sirkadiyen ritim) bozan ve bu hormonun salgılanmasını azaltan yapay ışığa maruz kalırlar. Melatonin başarılı bir hamilelikte önemli bir rol oynar, çünkü muhtemelen plasentanın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Önceki çalışmalar Avrupa’da yedi kadından birinin (% 14) ayda en az ayda bir kez çalıştığını göstermiştir.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.