1
2

3

İki saat içinde kan basıncını düşüren meyve

kan düşüren yiyecekler

15
İki saat içinde kan basıncını düşüren meyve
24 Haziran 2020 - 3:12
16
İki saat içinde kan basıncını düşüren meyve
İki saat içinde kan basıncını düşüren meyve

Kan basıncı regülasyonu ve insülin seviyeleri hakkında iyimser mesajlar, favori bir yaz meyvesinin insan sağlığı üzerindeki etkisini bırakır

Journal of Functional Foods dergisinde yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, metabolik sendromlu yetişkinlerde sistolik kan basıncı , insülin seviyeleri ve insülin konsantrasyonu Montmorency çeşidinden ekşi süt alınarak azaltılmaktadır.

Kızılcıklarla ilgili önceki çalışmalar, kan basıncı ve trigliseritler gibi metabolik sendromun bireysel yönlerini araştırmış olsa da – bu, insülin direnci, hipertansiyon ve obezite dahil olmak üzere toplam metabolik sendromu inceleyen ilk çalışmadır.

Çalışma lideri Terun Desai, “Çalışmada gözlenen kardiyovasküler fonksiyonun en belirgin yanı, ekşi kirazları yedikten sonraki ilk iki saat içinde sistolik kan basıncında önemli bir düşüştü.” Dedi.

Araştırmacılar, “Antosiyaninler, diğer polifenoller ve lif içeren ekşi kirazların eşsiz bileşimi bir faktör olabilir.”

Araştırmacılar, 37-61 yaş arası 11 erkek ve kadının katıldığı bir çalışma yürüttü. Tüm katılımcılar metabolik sendrom için beş kriterden en az üçünü karşıladılar: bel çevresi kadınlar için> 89 cm veya erkekler için 101.5 cm, marjinal olarak yüksek trigliserit seviyeleri , düşük iyi kolesterol (HDL) seviyeleri, yüksek tansiyon ve yüksek açlık kan şekeri seviyeleri. .

Altı haftalık çalışma sırasında katılımcılar, aynı antosiyanin içeren içeriğe sahip olan ekşi kremada Montmorency ekşi vişne suyu (100 ml su ile karıştırılmış 30 ml konsantre meyve suyu) veya ana bileşenli hapları tüketmiştir. veya bir plasebo içeceği.

Meyve suyu yaklaşık 90-110 tam kiraz içerirken, haplar yaklaşık 100 tam kirazdan geldi.

Araştırmacılar, suyu içenlerin, plaseboya kıyasla, iki saat sonra sistolik kan basıncında önemli bir azalmaya sahip olduğunu, hapların ise bir saat içinde insülin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldular.

Ek olarak, arteriyel sertlik, suyu tükettikten iki saat sonra düzeldi, ancak bu bulgunun önemi, vasküler sertliğin diğer göstergeleri iyileşmediği için belirsizdir.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.