1
2

3

Kalp krizi Bu şekilde uyuyanlar için iki kat risk

Kalp krizi

15
Kalp krizi Bu şekilde uyuyanlar için iki kat risk
22 Haziran 2020 - 23:42
16
Kalp krizi Bu şekilde uyuyanlar için iki kat risk
Kalp krizi Bu şekilde uyuyanlar için iki kat risk

Geceleri düzensiz uyku kalp krizi veya inme riskini arttırırken, gün boyunca yaşlılarda uyuşukluk yeni bir durumun başlangıcını gösterebilir.

Bazen çok ve bazen biraz uyuyan insanlar ve çok farklı zamanlarda uykuya dalanlar daha yüksek kardiyovasküler risk taşırlar. Yeni bir ABD bilimsel araştırmasına göre, uyku süreleri ne kadar düzensiz olursa, metabolizmayı, kan basıncını ve kalp atış hızını etkileyen biyolojik saatin bozulması nedeniyle kardiyovasküler hastalık riski artar.

Harvard Tıp Okulu Uyku Profesörü Tyani Huang ve Boston’daki Brigham & Kadın Hastanesi tarafından yönetilen araştırmacılar, Amerikan Kardiyoloji Koleji 2.000 dergisinde yaklaşık 45’e kadar çalışmayı derinlemesine incelediler. yıl. Kullanarakların çalışma başlangıcında kardiyovasküler hastalık yoktu ve uykusunu bileklerine göre için özel bir cihaz giymek istendi. Çalışma kişinin 111 kişi kalp krizi, felç veya başka bir kalp krizi geçirdi.

En düzensiz uykuya sahip olanların (her gece uyku sırasında en az iki saat sapma) kardiyovasküler problemi olma olasılığının iki katından fazla olduğu bulundu. En normal uyku planına sahip olanlar (geceden geceye bir saat kadar) daha düşük risk altındaydı. Yatağa yattığınız süre açısından aynı risk farkı vardı: gece ile gece arasında en az 90 dakika farklılık gösterenler, maksimum 30 dakika farklılık gösterenlerden daha büyük risk altındaydı.

“Genellikle uyku hakkında konuştuğumuzda, geceleri ne kadar uyuduğumuza ve uykumuzun ne kadar düzensiz olduğuna, yatağa ne kadar düzensiz gittiğimize ve uyku süremizin birinden ne kadar farklı olduğuna odaklanma eğilimindeyiz. gece. Huang, “Çalışmamız sağlıklı uykunun sadece yeterli uyku almakla kalmayıp aynı zamanda düzgün uyumamayı da olduğunu gösteriyor” dedi.

New York’taki Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Nur Makarem liderliğindeki bir başka ABD araştırması, ortalama 69 yaşına sahip 1.920 kişide bulundu, üçünün de birleştirildiğini doğruladı – yeterli uyku, kaliteli uyku ve düzenli uyku. – daha sonra kalp krizi , felç ve diğer kardiyovasküler problemler riski azalır .

Aynı zamanda, kadınların, özellikle kadınların normal kilosunu korumasına yardımcı olur. Her gece aynı saatte uykuya dalanlar, daha kolay kilo verir.

Kötü uykunun kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, obezite ve daha fazlası riskini artırabileceğine dair artan göstergeler vardır . Aslında, birçok bilim adamı uykunun artık sigara, vücut ağırlığı, diyet, egzersiz, kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri ile birlikte kardiyovasküler sağlığın sekizinci göstergesi olarak düşünülmesi gerektiğini iddia ediyor.

İkinci çalışma, en sağlıklı uyku süresine (her gece yedi ila sekiz saat) sahip olan kişilere kalp problemi tanısı koyma olasılığının% 61 daha az olduğunu bulmuştur. Düzensiz uyku değil, kaliteli uyku alanların kalp krizi veya felç geçirme olasılıkları% 59 daha az ve önümüzdeki beş yıl içinde% 44 daha az kalp hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Son olarak, Dr. Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nden yaklaşık 11.000 kişinin katıldığı ve Toronto’daki Amerikan Nöroloji Akademisi’nin bir konferansında sunulan Morris Ohhayon, gün boyunca uyuşukluk yaşayan yaşlıların, örneğin yeni hastalıklar geliştirme riski taşıdığı sonucuna vardı. , hipertansiyon veya kanser. Bu, özellikle geceleri en az yedi saat uyudukları halde gündüz uyuyan yaşlılar için geçerlidir.

McCarem, “Yaşlıların uykusuna odaklanmak doktorların gelecekteki tıbbi durumları tahmin etmelerine ve önlemelerine yardımcı olabilir.” Dedi. Örneğin, araştırmaya göre, sık uyuşukluğu olan yaşlı insanların diyabet veya hipertansiyon geliştirme olasılığı 2.3 kat, kalp hastalığı olma olasılığı 2.5 kat ve üç yıl sonra kanser gelişme olasılığı iki kat daha fazladır.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.