1
2

3

Kalp krizi: Riski% 20 oranında artıran zihinsel bozukluk

Kalp-krizi-Riski-20-oranında-artıran-zihinsel-bozukluk

15
Kalp krizi: Riski% 20 oranında artıran zihinsel bozukluk
20 Haziran 2020 - 0:59
16
Kalp-krizi-Riski-20-oranında-artıran-zihinsel-bozukluk
Kalp-krizi-Riski-20-oranında-artıran-zihinsel-bozukluk

Yeni bir bilimsel çalışma, depresyonun önemli ölçüde daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riski ile ilişkili olduğunu ve depresyon oranlarının koroner kalp hastalığı nedeniyle hızla yükselmesi beklendiğini iddia ediyor.

Simon Fraser Üniversitesi’nden Profesör Scott Lear tarafından yapılan yeni bir araştırma, depresif belirtiler ile artmış kalp hastalığı ve erken ölüm riski arasındaki bağlantı hakkında daha fazla veri sunmaktadır .

JAMA Psikiyatrisi’nde yayınlanan küresel çalışma, 21 ülkeden 145.862 orta yaşlı insana baktı ve dörtten fazla depresif semptomu olan insanlarda kardiyovasküler olaylarda ve ölümlerde% 20 artış buldu. Aslında, nüfusun çoğunluğunun 2050 yılına kadar yaşayacağı kentsel alanlarda risk ikiye katlandı ve erkeklerde iki kattan fazla arttı.

Dr. Lear, uzmanlar COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak akıl sağlığı sorunları olan kişilerin sayısında bir artış beklediğinden, bu sonuçlar şimdilik .

Veriler, kalp hastalığı ve erken ölümün önlenmesinde depresif belirtilerin sigara içme, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi geleneksel risk faktörleri kadar önemli olarak görülmesi gerektiğini göstermektedir.

Buna ek olarak, bu çalışmanın sonuçları, Dünya Sağlık Örgütü’nün birinci basamak sağlık hizmetlerine ruhsal bozukluklara yönelik terapötik ve önleyici müdahalelerin dahil edilmesine ilişkin mevcut politikalarına güvenilirlik sağlamaktadır.

Bu çalışmanın ana sonucu, sağlıktan kaynaklanan ve depresyonla ilişkili sağlık riskleri için daha fazla uyanıklık gerektiğidir.

Araştırmacılar, BM’nin sağlıkla ilgili hava büyüme hedeflerine ulaşmak amacıyla bulaşıcı olmayan hastalıkların ve zihinsel bozuklukların tedavisine kapsamlı bir yaklaşımın küresel bir öncelik olması gerektiği sonucuna varıyorlar.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.