1
2

3

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan ile Akdeniz’de işbirliği yapmak istiyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan ile Akdeniz’de işbirliği yapmak istiyoruz

15
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan ile Akdeniz’de işbirliği yapmak istiyoruz
20 Haziran 2020 - 0:37
16
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan ile Akdeniz'de işbirliği yapmak istiyoruz
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan ile Akdeniz’de işbirliği yapmak istiyoruz

Türkiye Bakanı İtalyan mevkidaşı Di Maio ile Ankara’da bir araya geldi

İtalyan mevkidaşı Luigi di Maio ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Türkiye’nin Libya’nın enerji ihtiyaçlarını karşılamak için İtalya ile çalışmak istediğini vurguladı, örneğin elektrik gibi iki ülkenin de Doğu’da birlikte çalışabileceğini söyledi Akdeniz.

Bununla birlikte, kıta sahanlığıyla ilgili kışkırtıcı açıklamalarından birkaç saat sonra Türk Dışişleri Bakanı tarafından gösterilen Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile işbirliği havası da etkileyicidir.

“Arkadaşım Luigi’ye bir kez daha bu konularda herkesle, özellikle Yunanistan’la çalışmak istediğimizi söyledim ve bunun için hazırız. İtalya’nın bu konularda yapıcı bir rol oynamak istediğini gördük. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü İtalya her zaman arabuluculuk yapan dengeli, adil ve nesnel bir ülke olmuştur. Bu nedenle “Çavuşoğlu,” İtalya ile birlikte, hem AB içinde hem de Doğu Akdeniz’de yakın bir gelecekte böyle bir projeyi gerçekleştirmeye hazırız. Öte yandan, İtalya ve Yunanistan arasında EEZ ile ilgili anlaşmayı bölgemiz için önemli buluyoruz ”dedi.

“Bu nedenle diyalog ve diplomasi yoluyla sorunlar çözülebilir. İşbirliği, başkalarının haklarını dışlamaktan ya da göz ardı etmekten daha iyidir. Bir paylaşım kültürü olabilir. Elbette Yunanistan’ın bize aynı anlayışla yaklaşacağını umuyoruz. Bu konularda yakın gelecekte görüş alışverişine devam edeceğiz ”dedi.

Luigi Di Maio, Libya’daki ambargoyu ihlal ederek her iki tarafa da sürekli silah tedarikinin ve savaş alanında paralı askerlerin varlığının durması gerektiğini vurguladı.

İtalya Dışişleri Bakanı, “Mart 2016’daki deklarasyonla tanımlanan şeyi takiben AB-Türkiye diyaloğuna devam etmek” istedi, çünkü “yapıcı diyaloğun yeniden başlatılmasının temeli”.

Ancak daha önce Mevlut Çavuşoğlu’nun Türk televizyon ağı CNN Türk’teki Ege ve Yunanistan hakkındaki açıklamaları daha önceki enflamatuar pozisyonlarla aynı doğrultudaydı. Türkiye Dışişleri Bakanı, “Yunanistan her adanın kıta sahanlığı olduğunu söylüyor. Her adanın bir kıta sahanlığına sahip olamayacağını söylüyoruz. Özellikle bir ada anakaradan çok uzakta olduğunda kıta sahanlığı olamaz. Bizi sadece bu kırmızı çizgiyle bırakmaya çalışıyorlar. Bu Sevilla haritası. Ve bunun mümkün olmadığını söylerken Yunanistan böyle bir rüyada yaşıyor ”dedi.

17
8
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.